Padaczka u kobiet

Diagnoza padaczki jest ważnym momentem w życiu każdego człowieka, a ustalenie, jak z nią żyć, wymaga czasu.

Kobiety z padaczką muszą dodatkowo zmagać się z innymi problemami, ale informacja to siła i władza, więc poświęć trochę czasu, abyś przeanalizowała , co powinnaś wiedzieć nie tylko o ciąży, hormonach i seksie jako kobieta z padaczką

Na tej stronie znajdziesz odpowiedzi na te pytania:

Zrozumieć padaczkę

Co to jest padaczka?

Padaczka to choroba mózgu  charakteryzuje się nawracającymi napadami padaczkowymi.

Około jedna na 10 osób  może doświadczyć  jednego napadu w ciągu swojego życia, ale lekarze zazwyczaj diagnozują padaczkę  tylko wtedy gdy  występuje  więcej niż jeden napad lub uważają, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie występować więcej napadów.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy jak powszechna jest padaczka. Padaczka może rozpocząć się w każdym wieku dotykając około jednej osoby na 100.

Co to jest napad padaczkowy?

Normalna aktywność elektryczna zachodzi w naszym mózgu przez cały czas – to w ten sposób  nasze komórki mózgowe komunikują się ze sobą.

Kiedy jednak w naszym mózgu dochodzi do nagłego wybuchu intensywnej aktywności elektrycznej, powoduje to napady. To zakłóca prawidłową aktywność mózgu, więc również  komunikacja między naszymi komórkami mózgowymi zostaje zaburzona i dochodzi do napadu padaczkowego.

Istnieje wiele różnych rodzajów napadów. To, w jaki sposób  mają one wpływ na osobę z padaczką zależy od części mózgu, która jest dotknięta wyładowaniami elektrycznymi i od tego, jak te wyładowania się rozprzestrzeniają w mózgu.

Jakie są przyczyny padaczki?

Znane powody, które mogą być przyczyną powstania i rozwoju  padaczki obejmują:

 • Urazowe uszkodzenie mózgu spowodowane urazem głowy, infekcją mózgu lub udarem mózgu
 • Prenatalne (przed urodzeniem) uszkodzenie mózgu wpływające na rozwój mózgu
 • Guz mózgu
 • Czynniki genetyczne
 • W krajach rozwijających się o niskich dochodach  infekcje pasożytnicze, takie jak neurocysticerkoza, mogą również prowadzić do rozwoju padaczki

Dla ponad połowy osób, u których zdiagnozowano padaczkę, nie można zidentyfikować jej przyczyny. Obecnie uważa się, że geny odgrywają ważną rolę w określaniu, u kogo może rozwinąć  się padaczka. Badania genetyczne są prowadzone  w celu zrozumienia, jakie  geny powodują określony rodzaj padaczki.

Jak leczy się padaczkę?

Większość osób z padaczką otrzymuje leki przeciwpadaczkowe (LPP), aby  kontrolować ich napady. Trzeba wiedzieć, że lek nie leczy padaczki, ale  pomaga kontrolować napady padaczkowe.

Leki przeciwpadaczkowe mogą uwolnić pacjenta od napadów , albo zmniejszać ich częstotliwość i intensywność.  Lekarz może próbować stosować różne LPP i ich  kombinację, zanim znajdzie najlepszą opcję terapeutyczną dla indywidualnej osoby.

Jeśli LPP nie działają lub nie działają wystarczająco dobrze, lekarz może zastosować inne opcje leczenia takie jak  leczenie operacyjne, stymulację nerwu błędnego (VNS) lub zastosowanie  diety ketogennej.

Pomimo jednak wszystkich dostępnych metod leczenia, około 30% osób z padaczką będzie nadal doświadczać napadów padaczkowych.

Hormony i padaczka

Dlaczego padaczka u kobiet jest inna ?

Bycie kobietą z padaczką to nie to samo, co bycie mężczyzną z padaczką. Jest to szczególnie widoczne, gdy kobieta osiąga wiek rozrodczy i staje się aktywna seksualnie.

Na przykład padaczka może wpływać na  rozwój seksualny i cykl menstruacyjny kobiety. Wpływa na aspekty antykoncepcji i płodności i jest naprawdę ważne, aby wziąć wszystkie te czynniki  pod uwagę, kiedy przygotowujesz się do ciąży i macierzyństwa.

Czym są hormony i jak wpływają na padaczkę?

Hormony to substancje chemiczne we krwi, które kontrolują niektóre procesy biologiczne w organizmie. Wiemy, że żeńskie hormony estrogen i progesteron mogą  wpływać na napady padaczkowe.

Hormony te zmieniają się w ciągu życia kobiety – w okresie dojrzewania, podczas miesięcznego cyklu miesiączkowego, w czasie ciąży i w okresie menopauzy. Oznacza to, że kobiety często widzą, że zmiany hormonalne wpływają na ich napady padaczkowe.

Jak okres dojrzewania wpływa na padaczkę?

W okresie dojrzewania może dochodzić do zmian w stężeniu LPP w surowicy krwi co powoduje zmiany w częstotliwości lub wzorcu napadów. Jeśli tak się stanie, lekarz może  zmienić dawkę leku.

U niektórych nastolatek napady kończą się w okresie dojrzewania, u innych napady pojawiają się wraz z okresem  dojrzewania.

Młodzież  w okresie dojrzewania musi nadal przyjmować leki przepisane wcześniej  przez lekarza. Jeśli leczenie zostanie nagle przerwane może to spowodować nawrót napadów,  wzrost ich liczby lub stan zagrażający życiu, znany jako stan padaczkowy.

Nawet zmniejszenie dawki przepisanego leku może spowodować problemy. Omówienie z lekarzem wszelkich problemów, w tym objawów niepożądanych, które mogą niepokoić nastolatka  mogą być bardzo pomocne.

Co powinnam wiedzieć jako kobieta z padaczką?

 • Twój rodzaj napadów  i związane z nimi ryzyko.

Monitoruj swoje napady – notuj, kiedy się pojawiają i co mogło być czynnikiem wyzwalającym. Możesz prowadzić dzienniczek w wersji papierowej lub elektronicznej.

 • Obserwuj, czy napady występują  w określonym czasie podczas cyklu miesiączkowego i jeśli tak porozmawiaj o tym z lekarzem. Możesz mieć padaczkę katamenialną .
 • Jeśli masz problemy związane z seksem, takie jak obniżony popęd seksualny, zapytaj  lekarza, czy może to być spowodowane stosowanymi  lekami przeciwpadaczkowymi.
 • Poznaj znaczenie dokładnego planowania ciąży i stosowania kwasu foliowego  nawet jeśli nie planujesz zajść w ciążę.

Zrozumienie Padaczki katamenialnej

Co to jest padaczka katamenialna?

Padaczka katamenialna to typ padaczki, specyficzny dla kobiet, w którym napady występują częściej w pewnych momentach cyklu miesiączkowego.

Neurolodzy rozpoznają  ten wzorzec napadów pojawiający się  w określonej fazie cyklu menstruacyjnego i starają się znajdować nowe sposoby terapii pomocnej w tym  czasie.

Kiedy to się dzieje?

Padaczka katamenialna może wystąpić w dowolnej fazie cyklu miesiączkowego:

 • U niektórych kobiet częstotliwość napadów wzrasta tuż przed miesiączką lub w ciągu pierwszych kilku dni krwawienia. Uważa się, że jest to spowodowane nagłym spadkiem progesteronu w tym czasie.
 • U innych wzrost częstotliwości napadów, pojawia się w okresie owulacji (w połowie cyklu). W tym przypadku eksperci uważają, że przyczyną problemu jest szybki w tym czasie wzrost poziomu estrogenów.

W przypadku trzeciej grupy napady padaczkowe są częstsze w  drugiej połowie cyklu.

Jak sprawdzić, czy mam padaczkę katamenialną?

Jeśli uważasz, że twoje miesiączki i cykl mogą wpływać na twoje napady, powinnaś prowadzić dzienniczek, zaznaczając datę wystąpienia napadu  jak i czas krwawienia miesięcznego przez dwa lub trzy cykle miesięczne . Następnie poproś swojego lekarza, aby o przejrzał notatki.

Jeśli lekarz w oparciu o  twój dzienniczek potwierdzi wzrost częstości napadów podczas określonej fazy cyklu miesiączkowego, może podejrzewać  padaczkę katamenialną jako przyczynę tego związku.

Padaczka i seks

Czy padaczka wpływa na moje życie seksualne?

Każdy może mieć czasami problemy z aktywnością seksualną, a osoby z padaczką nie są wyjątkiem. Badania wykazały, że nawet jedna trzecia kobiet z padaczką ma problemy z seksem, zgłaszając takie problemy, jak:

 • małe zainteresowanie seksem
 • trudności w osiągnięciu orgazmu
 • bolesny seks z powodu suchości pochwy lub skurczów pochwy.

Nie w pełni poznane są  jeszcze wszystkie złożone przyczyny problemów seksualnych i ich związku z padaczką.

Czy moje leki przeciwpadaczkowe wpłyną na moje życie seksualne?

Niektóre leki  powodują niekorzystne efekty kosmetyczne, które z kolei mogą prowadzić do obniżenia samooceny, przez co kobiety z padaczką czują się nieatrakcyjne seksualnie i obniża się pożądanie seksualne.

Ważne jest, aby zaakceptować siebie takim, jakim jesteś i pogodzić się z padaczką, abyś mogła nawiązać bliską relację z partnerem.

Każdy lek może powodować problemy seksualne, ale jest to sprawa indywidualna, jeśli masz problem, zapytaj lekarza, czy możesz otrzymywać  inny lek.

Czy powinnam się martwić o napady podczas seksu?

Ryzyko napadu padaczkowego  podczas seksu może budzić prawdziwy strach u niektórych osób z padaczką. Dotyczy to w szczególności osób, których napady są wywołane podekscytowaniem lub aktywnością fizyczną.

W przypadku większości osób z padaczką prawdopodobieństwo wystąpienia napadu podczas seksu nie jest wyższe niż w jakimkolwiek innym czasie. Niemniej jednak dobrze jest porozmawiać z partnerem o swoich lękach i wyjaśnić, co musi zrobić, jeśli podczas seksu dostaniesz napadu padaczkowego. Dobra komunikacja i relacja pomoże wam obojgu poradzić sobie z tym strachem.

Czy mogę rozwiązać problemy, które powoduje moja padaczka?

Padaczka może mieć wpływ na seks, a seks ma wpływ na padaczkę. Wiele osób z dobrze kontrolowaną padaczką prowadzi satysfakcjonujące życie seksualne. Seks może uwolnić od stresu i pomóc ludziom się zrelaksować, co z kolei zmniejsza częstotliwość napadów.

Kiedy napady są kontrolowane, pacjenci odczuwają  pożądanie seksualne, więc nie ignoruj ​​​​problemu, gdy rozwiązanie może być na wyciągnięcie ręki.

Możesz czuć się zakłopotana, rozmawiając z lekarzem o problemach seksualnych, ale kiedy mówisz otwarcie, lekarz może zrozumieć Twój problem i pomóc Ci go przezwyciężyć.

Pamiętaj – depresja, lęk, zmęczenie i stres mogą również powodować problemy seksualne, więc w razie potrzeby rozważ skorzystanie z pomocy przeszkolonego terapeuty

Na tej stronie znajdziesz odpowiedzi na te pytania:

Gdziekolwiek jesteś na swojej drodze, mamy informacje, które Cię wesprą…