Informacje dla lekarzy
Kobiety z padaczką muszą zmagać się z innymi wyzwaniami niż mężczyźni z padaczką. Kobiety zwłaszcza w okresie rozrodczym muszą mieć możliwość przedyskutowania niepokojących ich kwestii z lekarzem.
Obejmuje to możliwość prowadzenia bezpiecznego i satysfakcjonującego życia seksualnego oraz, zaplanowania odpowiedniego czasu na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Oznacza to, że kobiety mogą mieć pytania dotyczące leków przeciwpadaczkowych i możliwości zmniejszania ryzyka, jeśli chodzi o:
- zapobieganie ciąży
- planowanie ciąży
- poród
Kobiety, które nie planują rodziny
Leki przeciwpadaczkowe (LPP)
Młode kobiety z padaczką często zauważają zmiany częstotliwości napadów w okresie dojrzewania, a zmiany hormonalne wpływają na poziom leków przeciwpadaczkowych (LPP) we krwi. W obecnych czasach presja rówieśników i potrzeba zachowania się jak wszyscy inni może kusić nastolatkę do przerwania przyjmowania leków.
Z naszego doświadczenia wynika, że młode kobiety chore na padaczkę cenią sobie podkreślenie informacji jak ważne jest dla nich przyjmowanie LPP zgodnie z zaleceniami.
W związku z zachodzącymi zmianami hormonalnymi dawki leku mogą wymagać ich dostosowania.
Upewnij się, że podkreślasz, jak ważne jest, aby nie przerywać nagle przyjmowania leków lub nie zmniejszać dawek bez uprzedniej rozmowy z lekarzem. Cenna byłaby także rozmowa na temat możliwości nawrotu napadu, stanu padaczkowego i SUDEP (nagłej niespodziewanej śmierci u osób z padaczką).
Zapobieganie ciąży
Jeśli chodzi o znalezienie najodpowiedniejszego środka antykoncepcyjnego, twoja rada może być bardzo pomocna dla kobiety z padaczką. Omów z nią zalety i wady różnych rodzajów antykoncepcji i wyjaśnij możliwe interakcje z ich lekami przeciwpadaczkowymi.
Dla każdej osoby w wieku rozrodczym, która ma padaczkę, ważne jest, aby:
- unikać środków antykoncepcyjnych, które mogą obniżać stężenie LPP w surowicy i powodować napady padaczkowe
- mieć świadomość, że niektóre LPP mogą zakłócać antykoncepcję hormonalną i zwiększać ryzyko nieplanowanej ciąży – być może warto będzie rozważyć długo działające odwracalne formy antykoncepcji
- rozumieć, że antykoncepcja jest niezbędna dla kobiet w wieku rozrodczym, które przyjmują walproinian.
Z opublikowanych danych wynika, że ponad 40% ciąż jest niezaplanowanych, więc rozmowa na temat antykoncepcji i znaczenia planowania ciąży może być niezwykle cenna.
Kwas foliowy
Z naszego doświadczenia wiemy, że jest pomocne, jeśli lekarz zachęca kobietę z padaczką do codziennego przyjmowania kwasu foliowego przez cały okres rozrodczy, niezależnie od tego, czy planuje ciążę, czy nie. Twoja interwencja ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o zrozumienie przez kobietę, jak to jest ważne.
Planowanie rodziny
Planowanie dziecka może być okresem zmartwień i troski dla kobiety z padaczką. W tej chwili szczególnie ważna jest uspokajająca informacja i wsparcie jej przez cały zespół medyczny.
Ważne jest, aby przypomnieć jej, aby nie przerywała przyjmowania leków, gdy dowie się, że jest w ciąży, ale zasięgnęła porady lekarskiej przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w zaleconych lekach.
Co więcej, jeśli wcześniej będzie wiedziała, że jej napady mogą stać się silniejsze i trudniejsze do kontrolowania w czasie ciąży, ta wiedza może być naprawdę pomocna.
Kiedy pacjentka decyduje się zajść w ciążę, może być rozczarowana, jeśli nie nastąpi to szybko. Rada i wsparcie zespołu medycznego mogą naprawdę pomóc jej uniknąć niepotrzebnego stresu. Jest to również przydatne, jeśli możesz uświadomić jej potrzebę wsparcia emocjonalnego podczas starania się o dziecko.
Opieka nad noworodkiem
Zmniejszenie ekspozycji dziecka na LPP w mleku matki
- Jeśli matka przyjmuje lek raz dziennie, doradzaj jej przyjmowanie go na początku najdłuższego okresu snu dziecka. Zwykle dzieje się to po karmieniu przed snem.
- Jeśli przyjmuje lek więcej niż raz dziennie, doradź aby poczekała do momentu karmienia piersią i lek zażyła natychmiast po karmieniu. W ten sposób poziomy leku będą najniższe podczas karmienia piersią.
- Poradź jej, aby rozważyła odciąganie pokarmu i używania go do karmienia nocnego podawanego przez bliską osobę
- Zaleć jej dalsze przyjmowanie witamin prenatalnych, jeśli karmi piersią i/lub planuje mieć kolejne dziecko.
Bezpieczeństwo w domu
Rozmawiając z kobietami z padaczką, które urodziły dzieci, dowiedzieliśmy się, że wiedza o tym, gdzie można uzyskać wiarygodne informacje na temat bezpieczeństwa w domu, może być nieoceniona
Lekarze w przychodniach i klinikach są zawsze zajęci, ale jeśli możesz, postaraj się znaleźć kilka minut, aby porozmawiać o środkach bezpieczeństwa w domu. Udostępnij linki na tej stronie, które oferują doskonałe porady dla matek, a także zaoferuj te porady:
- Zawsze jeśli jesteś sama przewijaj dziecko na podłodze, a nie na przewijaku.
- Myj dziecko gąbką, gdy jesteś sama, a kąp dziecko tylko wtedy, gdy ktoś jest przy Tobie.
- Upewnij się, że zawsze używasz zabezpieczenia na każdym krzesełku dziecięcym lub bujanym. Oczywiście dotyczy to wszystkich rodziców, nie tylko tych z padaczką.
- Kiedy karmisz swoje dziecko, spróbuj usiąść na podłodze. Używaj poduszek dla wygody i miękkości.
- Nigdy nie noś dziecka przy sobie, trzymając coś gorącego, prasując, gotując, używając suszarki do włosów lub innych urządzeń elektrycznych, które mogłyby wyrządzić szkody w przypadku wystąpienia napadu.
- Jeśli niewystarczająca ilość snu jest czynnikiem ryzyka wystąpienia napadów, spróbuj poprosić kogoś o pomoc. Jeśli karmisz piersią, odciągaj mleko do butelki laktatorem.
- Karmienie dziecka w łóżku jest dozwolone, ale ze względów bezpieczeństwa nie należy trzymać dziecka w łóżku podczas snu.
- Zawsze miej w pobliżu dane kontaktowe osób, do których można wezwać pomoc.
Ponowne zajście w ciążę po narodzinach dziecka
Kobieta może nie zdawać sobie sprawy, że może ponownie zajść w ciążę już trzy tygodnie po urodzeniu dziecka, a karmienie piersią i zmiany hormonalne w ciągu pierwszych kilku miesięcy po porodzie komplikują antykoncepcję. Oczywiście każda kolejna ciąża musi być dobrze zaplanowana w przypadku kobiety z padaczką.
Młoda matka doceni twoją pomoc w ustaleniu najlepszej metody antykoncepcji, którą można zastosować podczas seksu w tygodniach po porodzie. Jest to szczególnie ważne, jeśli stosowana przez nią metoda antykoncepcji jest hormonalna.
Walproinian: co kobieta powinna wiedzieć
Jeśli przyjmuje walproinian i chce zajść w ciążę?
Walproinian jest lekiem stosowanym w leczeniu padaczki. Może być bardzo skuteczny w kontrolowaniu napadów, ale jeśli kobieta z padaczką zajdzie w ciążę podczas leczenia walproinianem, jej dziecko jest zagrożone poważnymi wadami wrodzonymi i zaburzeniami rozwojowymi. Przyjmowanie kwasu foliowego nie zmniejsza tego ryzyka.
Chociaż walproinian nie jest odpowiedni dla kobiet w wieku rozrodczym, które mogą zajść w ciążę, w niektórych przypadkach może to być jedyny wybór, gdy inne opcje leczenia nie są skuteczne. W takich przypadkach należy podjąć kroki i wybrać środki, aby zapobiec ciąży.
Jeżeli kobieta przyjmująca lek zawierający walproinian podejmuje decyzję o zajściu w ciążę pomimo istniejącego ryzyka, musi być w pełni świadoma i zaakceptować duże prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych wad wrodzonych u swojego dziecka.
Zagrożenia związane z przyjmowaniem walproinianu w ciąży
Dla kobiet, które przyjmują walproinian podczas ciąży:
- Około 10 dzieci na 100 będzie miało wadę wrodzoną, w porównaniu, w porównaniu do około 2-3 dzieci na 100 w przypadku kobiet zdrowych. Obejmują one:
- Wadę rozszczepu kręgosłupa – gdzie kości kręgosłupa nie rozwijają się prawidłowo
- Wady rozwojowe twarzy i czaszki – w tym rozszczep wargi i podniebienia, gdy górna warga lub kości twarzy są rozszczepione
- Wady rozwojowe kończyn, serca, nerek, dróg moczowych i narządów płciowych
- Problemy ze słuchem lub głuchota.
- Od 30 do 40 dzieci na każde 100 będzie miało problemy rozwojowe , takie jak:
- Opóźnione chodzenie i mówienie
- Niższa inteligencja niż u innych dzieci w tym samym wieku
- Trudności w nauce języka
- Problemy z pamięcią.
- Istnieje zwiększone ryzyko autyzmu lub zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)
W lutym 2018 r. Europejska Agencja Leków (EMA) wprowadziła środki mające na celu zmniejszenie ryzyka narażenia nienarodzonych dzieci na walproinian. Większość krajów UE w tym Polska je wprowadziła.