Jestem mamą z padaczką

Twoje dziecko przybyło – gratulacje!

To cenny i ekscytujący czas dla nowych rodziców. Ale to także czas pełen pytań i często zmartwień.

Nie inaczej jest w przypadku matki z padaczką.

Czy moje dziecko będzie miało padaczkę?

Dziecko rodzica chorego na padaczkę jest tylko nieznacznie bardziej narażone na padaczkę. Całkowite ryzyko wystąpienia nieprowokowanych napadów u dziecka wynosi od 1% do 2% w populacji ogólnej i około 6%, jeśli rodzic ma padaczkę.

Twoje dziecko może być  bardziej podatne na rozwój padaczki, jeśli Twoja własna padaczka była genetycznie uwarunkowana.

Po urodzeniu dziecka, jeśli obawiasz się, że może mieć epilepsję, porozmawiaj ze swoim lekarzem o wizycie u doradcy genetycznego. Pamiętaj – większość dzieci z padaczką uzyskuje pełną kontrolę nad napadami i prowadzi normalne życie.

Karmienie piersią a padaczka

Czy mogę karmić moje dziecko piersią?

Ogólnie mówiąc, jeśli masz padaczkę, możesz karmić dziecko piersią bez żadnych szkodliwych skutków jakie może wywołać transfer LPP drogą poprzez mleko matki. Lek przenika do mleka matki w znacznie mniejszym stopniu niż przenikał z krwi matki do krwi pępowinowej dziecka.

Niestety, niektórym kobietom karmienie piersią po prostu się nie udaje pomimo najlepszych chęci. Jeśli tak się stanie, nie czuj się winna ani nie myśl, że przegrałaś. Najważniejszą rzeczą dla dziecka jest to, abyś unikała stresu i niepokoju oraz była szczęśliwa i zdrowa.

Jak mogę zmniejszyć ryzyko związane z karmienia piersią?

 • Trzymaj dziecko w nocy przy łóżku i karm je w łóżku ze sobą. Ale dla bezpieczeństwa nie trzymaj dziecka w łóżku, gdy śpisz.
 • Jeśli obawiasz się, że brak snu może wywołać napady, możesz wcześniej odciągać mleko z piersi lub stosować mieszankę, a Twój partner lub inny członek rodziny może karmić w nocy.
 • Jeśli bierzesz LPP raz dziennie, spróbuj wziąć go na początku najdłuższego okresu snu dziecka. Zwykle dzieje się to po karmieniu przed snem.
 • Jeśli przyjmujesz lek więcej niż raz dziennie, poczekaj do momentu karmienia piersią i zażyj lek po karmieniu. W ten sposób poziomy leku będą najniższe podczas karmienia piersią.
 • Kontynuuj przyjmowanie witamin prenatalnych, jeśli karmisz piersią i planujesz mieć kolejne dziecko.

Napady padaczkowe po urodzeniu dziecka

Czy moje napady ulegną zmianie po urodzeniu dziecka?

Jest to nieprzewidywalne, chociaż napady mogą występować częściej lub mogą być bardziej nasilone w okresie poporodowym. Wtedy jest największe nagromadzenia zmęczenia, stresu i emocji. Co więcej, mając pod opieką nowo narodzone  dziecko, będziesz podekscytowana, ale także czasami niespokojna.

Znalezienie czasu na odpoczynek może być również trudne, ponieważ opieka nad malutkim dzieckiem zajmuje większość czasu. Wystarczająca ilość snu jest ważna dla każdego chorego na padaczkę – pamiętaj, że brak snu może zwiększać ryzyko wystąpienia napadu.

Ponadto, twoje hormony zmieniają się ponownie, gdy wracasz do stanu sprzed ciąży, a lekarz może potrzebować dostosować dawki LPP.

Pomimo scen idealnego życia rodzinnego, które widzimy w reklamach i mediach społecznościowych, życie z nowym dzieckiem jest w rzeczywistości pełne bałaganu i stresu. Czasami możesz czuć, że sobie nie radzisz i to jest w porządku. Prośba o pomoc –  nie znaczy, że doznałaś  porażki. Oznacza to po prostu, że jesteś taka sama jak każda inna świeżo upieczona mama i potrzebujesz pomocy i wsparcia.

Jak mogę zmniejszyć ryzyko napadów?

 • Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami – to najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić.
 • Poproś swojego lekarza o regularne monitorowanie poziomu leków na wypadek konieczności ich dostosowania.
 • Jeśli Twój poziom leków został zwiększony, gdy byłaś w ciąży, upewnij się, że znasz objawy wysokiego poziomu leków w Twoim organizmie , aby móc powiadomić lekarza.
 • Jak najwięcej korzystaj z pomocy od swojego partnera, rodziny i przyjaciół , aby mieć czas na odpoczynek i starać się zasnąć, gdy śpi dziecko.
 • Nie martw się , jeśli Twój dom nie jest tak schludny i uporządkowany, jak byś tego chciała – maluchy zabierają dużo czasu. Jest to tymczasowe i zdarza się w każdym domu, kiedy pojawia się nowe dziecko.
 • Postaraj się znaleźć czas na relaks i rozpieszczanie się , podczas gdy ktoś inny czuwa nad dzieckiem. Ważne są również ćwiczenia i zdrowa dieta.
 • Nie martw się. Jeśli coś Cię niepokoi lub masz problem, Twój lekarz jest po to, aby Ci pomóc. Oddział położniczy w szpitalu jest dobrym źródłem porad.

Jak mogę zmniejszyć ryzyko napadów padaczkowych dla bezpieczeństwa  mojego dziecka?

Kąpiele i karmienie

 • Zawsze jeśli jesteś sama przewijaj dziecko na podłodze, a nie na przewijaku.
 • Myj dziecko gąbką, gdy jesteś sama, a kąp dziecko tylko wtedy, gdy ktoś jest przy Tobie.
 • Upewnij się, że zawsze używasz zabezpieczenia na każdym krzesełku dziecięcym lub bujanym. Oczywiście dotyczy to wszystkich rodziców, nie tylko tych z padaczką.
 • Kiedy karmisz swoje dziecko, spróbuj usiąść na podłodze. Używaj poduszek dla wygody i miękkości.

Noszenie i wychodzenie z  dzieckiem  na zewnątrz

 • Wiele kobiet używa chust aby nosić dziecko i pomagać w tworzeniu więzi. Nie należy ich stosować  ze względu na ryzyko upadku podczas napadu
 • Nigdy nie noś dziecka w ramionach lub w chuście, jeśli trzymasz coś gorącego, prasujesz, gotujesz, używasz suszarki do włosów lub prostownicy do włosów lub używasz innego sprzętu elektrycznego, który mógłby wyrządzić krzywdę w przypadku napadu.
 • Nigdy nie pal podczas trzymania dziecka i nie pal w pobliżu dziecka.
 • Na zewnątrz używaj odpowiedniego wózka dziecięcego lub spacerówki z dobrymi hamulcami. Unikaj używania nosidełka do noszenia na brzuchu i plecach  jeśli wychodzisz na zewnątrz , czy nawet w ogrodzie.

Czy mogę mieć depresję poporodową?

Posiadanie dziecka niesie ze sobą radość, a także zmartwienie, niepokój, a nawet strach. Doświadczenia te są wspólne dla wszystkich kobiet, niezależnie od tego, czy chorują na padaczkę  a dostosowanie się emocjonalne może zająć trochę czasu.

Możesz również doświadczyć depresji w ciągu pierwszych kilku dni po porodzie, ale zwykle ustępuje ona po ustabilizowaniu się poziomów hormonów. Jednak jedna na dziesięć kobiet stwierdza, że ​​depresja poporodowa może trwać dłużej. Bez względu na wszystko, pamiętaj, że wszelkie uczucia depresji nie wynikają z Twoich błędów.

Jeśli czujesz się smutna, rozdrażniona  albo cierpisz na bezsenność, porozmawiaj z rodziną, przyjaciółmi i lekarzem, ponieważ możesz mieć depresję poporodową, ale możesz uzyskać pomoc

Co powinnam wiedzieć o antykoncepcji po porodzie?

Możesz ponownie zajść w ciążę zaledwie trzy tygodnie po urodzeniu dziecka.

Kobiety z padaczką powinny zawsze planować każdą ciążę z dużym wyprzedzeniem, ze względu na stosowane leki i inne czynniki. Niezwykle zatem jest ważne, aby mieć świadomość, że możesz zajść w ciążę bardzo szybko po porodzie.

Ponadto karmienie piersią i zmiany hormonalne w pierwszych miesiącach po porodzie mogą utrudnić stosowanie antykoncepcji.

Porozmawiaj ze swoim neurologiem i ginekologiem, aby określić najlepszą metodę antykoncepcji w ciągu kilku tygodni po porodzie. Jest to szczególnie ważne, jeśli stosowana przez Ciebie metoda antykoncepcji jest hormonalna.

Gdziekolwiek jesteś na swojej drodze, mamy informacje, które Cię wesprą…

Pathways-Small