Nawet nie myślę o zajściu w ciążę

Nawet jeśli nie planujesz w najbliższym czasie zajść w ciążę, ważne jest, aby zrozumieć i wiedzieć:

 • w jaki sposób leki przeciwpadaczkowe mogą wchodzić w interakcje z antykoncepcją i jak mogą  uniemożliwić jej działanie
 • jakie niebezpieczeństwa mogą spowodować leki lub napady padaczkowe, jeśli zaszłaś w nieplanowaną ciążę.

Padaczka i antykoncepcja

Co muszę wiedzieć o padaczce i antykoncepcji (lub kontroli urodzeń)?

Kobiety z padaczką mają wiele możliwości antykoncepcji w celu skutecznej kontroli urodzeń. Doustne środki antykoncepcyjne na bazie hormonów ( tzw „pigułki”) są najczęściej stosowane w celu zapobiegania ciąży. Zwykle zawierają one formy zarówno estrogenu, jak i progesteronu i są często nazywane „pigułkami złożonymi”.

Doustne środki antykoncepcyjne generalnie zapobiegają ciąży na dwa sposoby:

 • Estrogen zatrzymuje owulację (uwolnienie komórki jajowej podczas cyklu menstruacyjnego)
 • Progesteron wytwarza gęsty śluz szyjkowy, który zakłóca ruch plemników i ich zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. Zmienia również wyściółkę (błonę śluzową) macicy, utrudniając implantację zapłodnionej komórki jajowej. (Niektóre środki antykoncepcyjne zawierają tylko progesteron.)

Jak leki przeciwpadaczkowe wchodzą w interakcję z pigułką

Niektóre leki przeciwpadaczkowe (LPP) mogą zwiększać ryzyko niepowodzenia antykoncepcji. Ponieważ leki te mogą zwiększać poziom enzymów , które mogą wpływać na rozkład hormonów przez wątrobę. Oznacza to, że hormony zawarte w środkach antykoncepcyjnych są rozkładane szybciej, a co za tym idzie  pozostają w organizmie przez krótszy czas i są mniej skuteczne w zapobieganiu ciąży. Rezultatem może być niezamierzona ciąża.

Inne rodzaje antykoncepcji hormonalnej różnią się  sposobem przyjmowania i dawką hormonów oraz zwykle dłuższym czasie przyjmowania. Obejmują one:

 • Plastry
 • Zastrzyki
 • Implanty
 • Inne opcje.

Padaczka i walproinian

Co to jest walproinian i dlaczego stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Walproinian jest lekiem stosowanym w leczeniu padaczki i choroby psychiatrycznej afektywnej dwubiegunowej. Może być bardzo skuteczny w kontrolowaniu napadów, ale jeśli kobieta z padaczką zajdzie w ciążę podczas jego przyjmowania, jej dziecko jest zagrożone poważnymi wadami wrodzonymi i zaburzeniami rozwoju.

W 30-40% przypadków dziecko będzie miało poważne zaburzenia rozwojowe. A w 10% przypadków dziecko będzie miało wrodzone wady rozwojowe. Co najważniejsze to do uszkodzenia może dojść, zanim zdasz sobie sprawę, że jesteś w ciąży.

Chociaż walproinian nie jest odpowiedni dla kobiet w wieku rozrodczym, które mogą zajść w ciążę, w niektórych przypadkach może to być jedyny wybór, gdy inne opcje leczenia nie są skuteczne.

Jak mogę kontrolować ryzyko związane z walproinianem?

Jeśli przyjmujesz lek, który zawiera walproinian, powinnaś stosować antykoncepcję, nawet jeśli obecnie nie jesteś aktywna seksualnie, chyba że lekarz uzna, że ​​istnieją ważne powody, wskazujące na  brak ryzyka zajścia w ciążę.

Jeśli przyjmujesz walproinian i zajdziesz w ciążę, nie przerywaj samowolnie przyjmowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. To jest ważne aby nie zwiększyć ryzyka wzrostu liczby napadów.

Nieregularne miesiączki i krwawienia międzymiesiączkowe

Czy to ważne, że moje okresy nie są regularne?

Jeśli masz nieregularny cykl menstruacyjny, hormonalna kontrola urodzeń jest bardziej skomplikowane, ponieważ Twoja równowaga hormonalna może być zaburzona. Twój lekarz powinien  wiedzieć, czy Twoje miesiączki są nieregularne, aby pomóc Ci wybrać najbardziej odpowiednią antykoncepcję.

Być może będziesz musiała skonsultować się z endokrynologiem, lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu problemów hormonalnych.

Czy są jakieś sygnały ostrzegawcze, że moja antykoncepcja nie działa?

Krwawienie międzymiesiaczkowe podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, na przykład w połowie cyklu, może być oznaką owulacji i możesz zajść w ciążę.

Jeśli używasz pigułek antykoncepcyjnych, krwawienie w innym momencie niż zmiana pigułki aktywnej na nieaktywną może być oznaką, że pigułki nie działają. Jeśli masz krwawienie, porozmawiaj z lekarzem, aby uzgodnić dodatkową antykoncepcję, taką jak:

 • Krążek dopochwowy
 • plemnikobójczy krem ​​dopochwowy
 • prezerwatywy

Przypadkowa lub nieplanowana ciąża

Co jeśli zajdę w ciążę przez przypadek?

 1. Nie przerywaj nagle stosowanego leczenia.
 2. Przed jakąkolwiek zmianą leczenia skonsultuj się z lekarzem.

Nagłe przerwanie stosowania LPP może spowodować nawrót napadów . Mogą być  one również silniejsze niż te, które miałaś w przeszłości. W takiej sytuacji pacjentki mogą czasami mieć trudności z odzyskaniem ponownej kontroli napadów.

Pamiętaj – ryzyko niekontrolowanych napadów zwiększa  ryzyko nagłej, niespodziewanej śmierci w padaczce. Nagłe przerwanie leczenia również naraża cię na zagrażający życiu stan znany jako stan padaczkowy.

Jeśli w przyszłości zdecydujesz, że chcesz zajść w ciążę, musisz zaplanować co najmniej rok do przodu, aby w odpowiednim czasie ustalić odpowiednie dla Ciebie leki.

Gdziekolwiek jesteś na swojej drodze, mamy informacje, które Cię wesprą…