Twój lekarz powinien pomóc Ci zrozumieć wszystko, co musisz wiedzieć będąc kobietą z padaczką.

Poniższe pytania pomogą Ci przygotować się do rozmowy z nim.

Pytania dla kobiet z padaczką

Czy mój lek przeciwpadaczkowy  będzie wchodził w interakcję  z moim środkiem antykoncepcyjnym?

Niektóre leki przeciwpadaczkowe (LPP) mogą zwiększać ryzyko niepowodzenia antykoncepcji. Jeśli jesteś kobietą w wieku rozrodczym z padaczką, jest szczególnie ważne aby  porozmawiać z lekarzem o antykoncepcji i planowaniu rodziny, aby uniknąć nieplanowanej ciąży.

Czy mój lek przeciwpadaczkowy  wpływa na moje życie seksualne?

Każdy lek przeciwpadaczkowy może powodować problemy seksualne. Jeśli masz problem, zapytaj lekarza, czy możesz stosować inny lek.

Czy muszę się martwić się o ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego  podczas seksu?

Możesz czuć się zakłopotana, rozmawiając z lekarzem o problemach seksualnych, ale kiedy mówisz otwarcie, lekarz może zrozumieć Twój problem i pomóc Ci go przezwyciężyć.

Pytania dla kobiet, które chcą  zajść w ciążę

Co powinnam wiedzieć przed zajściem w ciążę?

Większość kobiet z padaczką rodzi zdrowe dzieci, ale wcześniejsze planowanie jest bardzo ważne. Porozmawiaj z lekarzem z dużym wyprzedzeniem, jeśli rozważasz posiadanie dziecka.

Czy moja padaczka utrudni mi poczęcie?

Nieprawidłowości hormonalne i leki przeciwpadaczkowe (ASM) leki przeciwpadaczkowe (ASM) mogą powodować problemy z płodnością.

Jakie są korzyści z kontroli napadów przed ciążą?

Jest to kwestia do omówienia z lekarzem i jeden z powodów, dla których tak ważne jest planowanie ciąży z dużym wyprzedzeniem

Czy istnieją alternatywne opcje leczenia, które mogą być dla mnie korzystne?

Leczenie chirurgiczne lub stymulacja nerwu błędnego (VNS) to opcje, które mogą, ale nie muszą, być dla Ciebie odpowiednie.

Czy moje dziecko będzie miało padaczkę?

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko może mieć padaczkę,  porozmawiaj ze swoim lekarzem o wizycie u doradcy genetycznego.

Przyjmuję walproinian i chcę zajść w ciążę – co powinnam zrobić?

Walproinian może być bardzo skuteczny w kontrolowaniu napadów, ale jeśli masz padaczkę i zajdziesz w ciążę podczas przyjmowania walproinianu, Twoje dziecko jest narażone na duże ryzyko poważnych wad wrodzonych i zaburzeń rozwojowych.

Czy moje napady ulegną zmianie, gdy jestem w ciąży?

Niektóre kobiety mają więcej napadów lub doświadczają ich cięższego przebiegu w czasie ciąży, chociaż u innych częstotliwość i nasilenie pozostają niezmienione. Zapytaj o to swojego lekarza, jeśli się martwisz.

Pytania dla kobiet w ciąży

Jestem w ciąży i przyjmuję walproinian. Co powinnam zrobić?

Jeśli uważasz, że jesteś w ciąży podczas przyjmowania walproinianu, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Możesz nadal przejmować walproinian, ale tylko wtedy, gdy nie ma innego odpowiedniego leczenia Twoich napadów. O tym zadecyduje lekarz. 

Czy moje leki mogą mieć wpływ na  zdrowie mojego dziecka?

Zarówno napady, jak i leki przeciwpadaczkowe stanowią zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. Ważne jest, aby porozmawiać o tym z lekarzem.

Czy mogę mieć normalny poród i jak mogę zmniejszyć ryzyko napadu padaczkowego podczas porodu?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem i położnikiem przed planowaną datą przyjęcia do szpitala na temat leczenia napadów podczas porodu.

Czy mogę karmić moje dziecko piersią?

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli masz padaczkę, możesz karmić dziecko piersią bez żadnych szkodliwych dla niego  skutków, ale możesz poprosić swojego lekarza o wskazówki w tej sprawie.

Czy moje napady ulegną zmianie po urodzeniu dziecka?

Zapytaj swojego lekarza o monitorowanie poziomów leków na wypadek konieczności dostosowania ich dawek oraz o objawy, które musisz rozpoznać, jeśli poziomy są zbyt wysokie.

Jaka jest najodpowiedniejsza antykoncepcja po porodzie?

Porozmawiaj ze swoim neurologiem i ginekologiem, aby określić najlepszą metodę antykoncepcji w ciągu kilku tygodni po porodzie. Jest to szczególnie ważne, jeśli stosowana przez Ciebie metoda antykoncepcji jest hormonalna.

Gdziekolwiek jesteś na swojej drodze, mamy informacje, które Cię wesprą…